Μάλλον αναφέρομαι στην "Τεχνική έκθεση στατικής επάρκειας" που υπάρχει ως έντυπο ή στην "Τεχνική έκθεση αυτοψίας" που ανέφερες. Το θέμα Χάρη είναι ότι ενώ φαίνεται η γραφειοκρατεία να "λύνεται" σιγά-σιγά, η έλλειψη ακλόνητων και σαφών προδιαγραφών και η δαιδαλώδη νομοθεσία "δένουν" ακόμα περισσότερο τους μηχανικούς. Στην δική μου περίπτωση ποιος νόμος περιγράφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ τί είδους μελέτες απαιτούνται? Και καλά εγώ θεωρώ ότι δεν υπάρχουν διαφορές που να επηρεάζουν τις σεισμικές επιβαρύνσεις, τις ιδιομορφές ή και τις μετακινήσεις προς το δυσμενέστερο. Πολύ καλά θα κάνω να "αποφύγω" την μελέτη στατικής επάρκειας, με τις πυρηνοληψίες και τις ανιχνεύσεις οπλισμών που ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα καταλάβει ο πελάτης γιατί να απαιτούνται όταν το μόνο που τον απασχολεί είναι το πόσο θα κοστίσει το "πακέτο". Δυστυχώς η αγορά είναι προσφορά και ζήτηση χωρίς καμία πιστοποίηση υπηρεσιών από τους μηχανικούς και συνήθως πληρώνονται αυτοί που έχουν τα "μέσα" για γρήγορες και φθηνές δουλειές. Όσον αφορά για την ευρύτητα αντίληψης των υπαλλήλων, νομίζω ότι αυτή δεν αποκτιέται ούτε με διάβασμα, ούτε με σεμινάρια, ούτε με search στο google. Χρειάζεται πρακτική εμπειρία ετών μελετητική και κατασκευαστική, ίσως πολλών ετών. Και εγώ 30 ετών είμαι, όμως δεν νομίζω ότι θα μπορούσα με ένα ΑΣΕΠ να είχα την απαραίτητη ευρύτητα αντίληψης για μία Υπηρεσία Δόμησης. Ευχαριστώ πολύ Χάρη...